среда, 12. фебруар 2014.

Zeolit

Sta su zeoliti? Zeoliti su grupa minerala a najcesca podela ovih stanovnika vulkanskih stena jeste na zelene i bele zeolite. Zeolit se formira u prirodi kada se vulkanski minerali (iz lave) pomesaju sa morskom vodom. Tacnije, ovaj mineral je prirodni produkt nastao hemijskom reakcijom lave i morske vode. Mineral zeolit se ne moze naci na svim mestima na planeti vec samo tamo gde su u datom momentu postojali idealni uslovi za odvijanje ovakve vrste reakcije. Znaci, karakteristicna reakcija vrelih vulkanskih minerala i soli iz mora zasluzna je za nastanak minerala sa neverovatnim mocima.

Sta je ono sto zeolit cini toliko jedinstvenim? Ovaj mineral ima veoma interesantnu strukturu i pod mikroskopom izgledom bukvalno podseca na kavez. Zeolit je jedan od retkih minerala u prirodi sa negativnim nabojem. U kontaktu sa pozitivno nabijenim toksicnim materijama ponasa se kao magnet koji ih privlaci, a zatim i kao sundjer koji ih upija u svoju resetkastu strukturu.

Lekovita svojstva zeolita

Zbog svojih izuzetnih karakteristika i lekovitih moci zeolit je u Japanu dobio naziv "carobni kamen" a u Grckoj "kamen zivota".
Dakle, kao sto je i opisano zeolit ima specificnu sposobnost da u svoju kristalnu trodimenzionalnu strukturu, koju cine medjusobno povezane supljine usisava toksicne supstance iz naseg organizma. Od najbezazlenijih pa sve do onih najopasnijih kao sto su teski metali (živa, olovo, arsen...) i radioaktivne cestice.
Zeolit je koristan i sistemu za varenje. Podstice probavu a moze pomoci i u suzbijanju proliva izazvanog velikom kolicinom amonijaka u crevima. Ovaj mineral upija po zeludac i creva stetne nitrate i nitrite (koji se nalaze u industrijski preradjenim namirnicama radi ocuvanja njihove svezine i izgleda), pre nego sto organizam pocne da ih apsorbuje.
Eliminacijom stetnih materija organizmu obezbedjuje zdravu funkcionalnost i snazniji imunitet. Na tom spisku treba istaci siroko rasprostranjene herbicide, pesticide, nikotin, alkohol, kao i slobodne radikale.
Posto je osvojio naziv "mineral buducnosti" i zauzeo svoje mesto u svetu prirodne medicine zeolit se na trzistu moze naci u obliku praha, tableta, kapsula, napitaka... Potpuno prirodan zeolit je nesto malo tvrdji od krede, lako se drobi i bezbedan je za upotrebu. Za sada nisu ustanovljene negativne nuspojave ali se zato treba strogo pridrzavati propisane dnevne doze koja obicno iznosi 10-30 g.

Ostala primena zeolita

Iz potpuno istog razloga zeolit nalazi primenu i u drugim oblastima zivota.
1. Posto ima svojstvo da prociscava zemljiste sve cesce se koristi u poljoprivredi, pogotovo u proizvodnjiorganske hrane. Zemljiste obogaceno zeolitom osim toga sto je rastereceno otrovima, postaje rastresito, bogatije mineralima, duze cuva vlagu u sebi. Na taj nacin biljka bolje napreduje i daje zdravije plodove.
2. Sto se tice stocarstva, zeoliti u ishravi zivotinja cine da bolje napreduju, grade kvalitetniju kostanu masu, umanjuju mogucnost trovanja. U globalu, zivotinje brze dobijaju na težini uz isti unos hrane, zdravije su i duze zive.
3. Mnoge farme danas upotrebljavaju zeolit u stajama radi eliminacije neprijatnih mirisa.
4. Zeolit se koristi i kao sredstvo za prociscavanje vode.
5. Ovaj mineral ima veliki znacaj u dekontaminaciji radioaktivnog podrucja jer kao sundjer upija radijaciju ukoliko se prostre preko kontaminiranog zemljista, sto je i bilo primenjeno u Cernobilju. Nakon isto toliko nemilog dogadjaja u Japanu zeolit je bacan u more u blizini nuklearne elektrane Fukusima da bi apsorbovao velike kolicine radioaktivnog cezijuma.
Zakljucujemo da zaista nije nikakvo cudo sto je sirom sveta potraznja za ovim "mineralom buducnosti" sve veca.

Нема коментара: